Diagnostic

Ciśnieniomierz – jaki wybrać?

Ciśnieniomierz to urządzenie medyczne, które coraz częściej znajduje się w domowej apteczce. Każdy kto chce się w niego zaopatrzyć staje przed dylematem, jak wybrać dobry ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź nie jest taka prosta. Przede wszystkim ciśnieniomierz powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a te są różne.

Bez względu na funkcje dodatkowe, ciśnieniomierz musi zapewniać dokładny i powtarzalny pomiar. Zwracajmy zatem uwagę, czy dany model spełnia międzynarodowe standardy – maksymalny błąd pomiaru ciśnienia nie powinien przekraczać 3 mmHg, a w przypadku tętna nie powinien przekraczać 5%. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ciśnienie tętnicze krwi jest wartością zmienną i wyniki mogą się różnić. Dlatego, jeśli przeprowadzamy badania regularnie, warto aby wykonywać je o tych samych porach dnia i zadbać o odpowiednie warunki podczas pomiaru. Należy też być wypoczętym.

Wyróżniamy trzy rodzaje ciśnieniomierzy:

  • manualny (wymaga użycia stetoskopu),
  • elektroniczny automatyczny (samodzielnie pompuje mankiet podczas pomiaru),
  • elektroniczny półautomatyczny (wymaga użycia pompki do napompowania mankietu, ale pomiar dokonuje się automatycznie).

W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny, ponieważ ogranicza możliwość popełnienia błędów podczas pomiaru.

Kolejnym ważnym pytaniem jest jaki ciśnieniomierz wybrać  – naramienny czy nadgarstkowy?

W praktyce lepszym wyborem będzie ciśnieniomierz naramienny ponieważ daje dokładniejsze wyniki pomiarów.  Ciśnieniomierze nadgarstkowe są alternatywą dla osób cierpiących na otyłość – zwłaszcza w okolicy ramion. Przydatne są również u chorych, u których sprawność ruchowa jest ograniczona i nie mają możliwości skorzystania z czyjejś pomocy przy zakładaniu mankietu.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe sprawdzą się również w podróży czy pracy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Z pewnością na odpowiedni dobór szerokości mankietu. Zastosowanie zbyt małego lub zbyt dużego mankietu jest przyczyną błędu pomiaru. Obecnie, wiele modeli ciśnieniomierzy , posiada czujnik prawidłowo założonego mankietu, jak i czujnik wykrycia ruchu ciała podczas pomiaru, który również może wpływać na dokładność wyniku.

Niektóre ciśnieniomierze pozwalają także dokonywać pomiaru ciśnienia podczas pompowania mankietu. Zapewnia to szybki i dokładny wynik oraz mniejszy ucisk na ramię.

Istotną cechą jest rodzaj zasilania. Ciśnieniomierze nadgarstkowe mają zasilanie bateryjne. Ciśnieniomierze naramienne, poza bateriami mogą współpracować z zasilaczami sieciowymi lub USB. Warto się zastanowić nad tym, gdzie będziemy korzystać z urządzenia, aby jak najlepiej dostosować rodzaj zasilania do swoich potrzeb.

Ważna jest także funkcja zapamiętywania pomiarów. Możemy wybrać ciśnieniomierz z pamięcią dla jednego lub więcej użytkowników. To spore ułatwienie, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjenci maja problem z zapisaniem w dzienniczku samokontroli. Dodatkowo lekarz, rodzina czy też opiekun może zweryfikować historie pomiarów.

W przypadku osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, szczególnie polecane są ciśnieniomierze z funkcja wykrycia tego rodzaju arytmii. Należy pamiętać, że skuteczna kontrola ciśnienia tętniczego u chorych z migotaniem przedsionków i odpowiednie leczenie zapobiega udarom.*

Bez względu na to jaki ciśnieniomierz wybierzemy, zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną przez producenta i użytkować zgodnie z przeznaczeniem.

 

*Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 r. wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, str.38

Edukacja Diagnostic to portal o charakterze informacyjny oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Edukacja Diagnostic bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

Udostępnij wpis:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się do newslettera